Kulová hvězdokupa M13

předchozí index další


M13 je nejnápadnější a nejznámější kulovou hvězdokupou. Je viditelná triedrem v souhvězdí Herkula a je často jedním z prvních objektů pozorovaných nadšenými hvězdáři, kteří pátrají po nebeských podivuhodnostech. Hvězdokupu M13 objevil Edmond Halley v roce 1714, když se všiml, že je za dobrých podmínek viditelná pouhým okem. Charles Messier ji do svého katalogu zahrnul 1. června 1764.
Kulová hvězdokupa je 25 100 světelných let vzdálena od Slunce. Skládá se z asi 300 000 hvězd a má průměr 150 světelných let.
M13 má hvězdnou velikost 5,7 mag. Lze ji již pozorovat pouhým okem, ale v triedru rozeznáme i její tvar - podobá se hlavě komety. Velkým dalekohled lze rozeznat i jednotlivé hvězdy v okrajových oblastech.
V blízkosti centra této hvězdokupy je koncentrace hvězd 500 x vyšší než-li v jejím okolí. V M13 se vyskytují takzvaní Modří tuláci (Blue Stragglers), příčina jejich výskytu je však dosud neznámá. Je rovněž zajímavé, že M13 obsahuje jednu mladou modrou hvězdu – Bernard 29 spektrálního typu B2. Pravděpodobně se jedná o zachycenou hvězdu z okolí. V roce 1974 byla tato hvězdokupa vybrána jako cíl pro odeslání jedné z prvních rádiových zpráv určených pro případné mimozemské civilizace. Stalo se tak při otevření observatoře Arecibo.

M13
Souhvězdí Herkula - web